Juries

People - Juries
The Bass Garden at the American Academy in Rome in late August

Overview

Nine juries, representing a broad cross-section of excellence in the various disciplines are appointed annually to judge the candidate pool. The juries convene from January through March, and finalists are selected for in-person or virtual interviews. The membership of juries changes each year. The winners are approved by the Academy’s Board of Trustees and announced in April.

The jurors’ primary criterion is excellence. They will consider the quality of an applicant’s submission and select candidates who are not only outstanding in their respective fields, but also at a point in their careers where the Rome Prize is likely to be crucial to their future growth and development.

Ancient Studies

2023 Jury

Penelope Davies 
Professor, Department of Art and Art History, University of Texas at Austin

Jackie Elliott, 2008 Fellow 
Associate Professor, Department of Classics, University of Colorado, Boulder

Dominic Machado 
Assistant Professor, Department of Classics, College of the Holy Cross

Victoria Pagán (Chair) 
Professor, Department of Classics, University of Florida

Felipe Rojas 
Associate Professor, Joukowsky Institute for Archaeology and the Ancient World and Department of Egyptology and Assyriology, Brown University

2022 Jury

Seth Bernard, 2011 Fellow 
Associate Professor, Department of Classics, University of Toronto

Jane D. Chaplin 
James I. Armstrong Professor of Classics, Eve Adler Department of Classics, Middlebury College

Allison L. C. Emmerson, 2019 Fellow 
Associate Professor, Department of Classical Studies, Tulane University

Emily Greenwood (Chair) 
Laurance S. Rockefeller Professor of Classics and the University Center for Human Values, Princeton University

Jinyu Liu  
Professor, Department of Classical Studies, DePauw University

2021 Jury

Mary Ann Eaverly (Chair) 
Professor of Classics and Department Chair, Department of Classics, University of Florida

Sarah Levin-Richardson, 2015 Fellow 
Associate Professor, Department of Classics, University of Washington

Jackie Murray, 2012 Fellow 
Associate Professor of Classics, Department of Modern and Classical Languages, Literatures, and Cultures, University of Kentucky

Dan-El Padilla Peralta 
Associate Professor, Department of Classics, Princeton University

Verity Platt 
Professor, Department of Classics and Department of Art History, and Chair, Department of Classics, Cornell University

Design

2023 Jury

Kristi Cheramie, 2017 Fellow 
Professor and Head of Landscape Architecture, Knowlton School, Ohio State University 

Rosetta S. Elkin, 2018 Fellow 
Professor and Academic Director, Masters of Landscape Program, Pratt Institute 

Sharon Johnston, 2017 Resident 
Architect and Founding Partner, JohnstonMarkLee, Los Angeles; Professor in Practice, Harvard Graduate School of Design 

Justin Garrett Moore 
Program Officer, Humanities in Place, Mellon Foundation, New York 

Quilian Riano 
Interim Dean, School of Architecture, Pratt Institute 

Michael Rock, 2000 Fellow, 2023 Resident (Chair) 
Partner and Executive Creative Director, 2x4, New York 

Kevin Walz, 1995 Fellow 
Founder and Principal, Walzworkinc., New York

2022 Jury

Michael Bierut, 2016 Resident (Chair) 
Partner, Pentagram, New York

J. Yolande Daniels, 2004 Fellow 
Principal, studioSUMO; and Associate Professor, Architecture, Massachusetts Institute of Technology

Felecia Davis 
Principal, Felecia Davis Studio; and Associate Professor of Architecture, College of Arts and Architecture, Pennsylvania State University

Gary Hilderbrand, 1995 Fellow, 2018 Resident 
Principal, Reed-Hilderbrand, Cambridge, Massachusetts; and Peter Louis Hornbeck Professor in Practice of Landscape Architecture, Graduate School of Design, Harvard University

Walter J. Hood, 1997 Fellow, 2014 Resident 
Creative Director, Hood Design Studio, Berkeley; and Professor of Landscape Architecture & Environmental Planning and Urban Design, University of California, Berkeley

Calvin Tsao, 2010 Resident 
Principal, Tsao & McKown Architects, New York

2021 Jury

Irma Boom, 2018 Resident 
Founder and Principal, Irma Boom Office, Amsterdam

Stephen Burks 
Founder and Principal, Stephen Burks Man Made

Mikyoung Kim 
Founding Principal, Mikyoung Kim Design, Boston

Mark Lee, 2017 Resident (Chair) 
Founder and Partner, Johnston MarkLee, Los Angeles

Leslie Lokko 
Professor, Founder, and Director, African Futures Institute

Anuradha Mathur 
Professor, Landscape Architecture Department, Stuart Weitzman School of Design, University of Pennsylvania

Mabel O. Wilson 
Nancy and George Rupp Professor of Architecture, Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation, Columbia University

Historic Preservation & Conservation

2023 Jury

Ken Lustbader 
Codirector, NYC LGBT Historic Sites Project, New York 

Randall Mason, 2013 Fellow (Chair) 
Professor, Historic Preservation/City and Regional Planning, Stuart Weitzman School of Design, University of Pennsylvania 

Eduardo Rojas, 2016 Resident 
Lecturer, Graduate Program in Historic Preservation, Stuart Weitzman School of Design, University of Pennsylvania 

Lori Wong, 2019 Fellow 
Senior Lecturer, Conservation, Robert H. N. Ho Family Foundation Centre for Buddhist Art and Conservation, Courtauld Institute of Art

2022 Jury

Amy Freitag 
Executive Director, J. M. Kaplan Fund, New York

Thompson M. Mayes, 2014 Fellow (Chair) 
Chief Legal Officer and General Counsel, National Trust for Historic Preservation, Washington, DC

Stella Nair, 2017 Fellow 
Associate Professor, Indigenous Arts of the Americas, Department of Art History, University of California, Los Angeles

Cristina Puglisi 
Conservator and Senior Project Manager, Integrated Conservation Resources and Integrated Conservation Contracting (IRC-ICC), New York

2021 Jury

Jorge L. Hernandez 
Professor, Department of Architecture, University of Miami; and Founding Principal, JLH Architect, Coral Gables, Florida

Rahul Mehrotra, 2017 Resident (Chair) 
John T. Dunlop Professor in Housing and Urbanization, Graduate School of Design, Harvard University; and Founding Principal, RMA Architects, Mumbai and Boston

Bryony Roberts, 2016 Fellow 
Founding Director, Bryony Roberts Studio; and Adjunct Assistant Professor, Graduate School of Architecture, Planning, and Preservation, Columbia University

Anna Serotta, 2015 Fellow 
Associate Conservator, Metropolitan Museum of Art

Literature

2023 Jury

Paige Ackerson-Kiely 
Director, MFA Writing Program, Sarah Lawrence College 

Chen Chen 
Faculty, Poetry, MFA in Creative Writing, New England College 

Kimiko Hahn 
Distinguished Professor and Assistant Director, MFA Program in Creative Writing and Literary Translation, Department of English, Queens College 

Sarah Manguso, 2008 Fellow 
Faculty, MFA in Creative Writing, Antioch University 

Dinaw Mengestu 
John D. and Catherine T. MacArthur Professor of the Humanities; Director, Written Arts Program, Bard College 

Nicole Sealey, 2020 Fellow (Chair) 
Visiting Professor, Creative Writing Program, Boston University 

Jeannie Vanasco 
Associate Professor, Department of English, Towson University

2022 Jury

Alexandra Kleeman, 2021 Fellow 
Assistant Professor of Writing, Creative Writing Program, New School

Yiyun Li 
Professor of Creative Writing, Lewis Center for the Arts, Princeton University

Mary Jo Salter 
Krieger-Eisenhower Professor, Writing Seminars, Johns Hopkins University

Bruce Smith, 2016 Resident (Chair) 
Professor, Department of English, Syracuse University

2021 Jury

T. Geronimo Johnson, 2018 Fellow 
Writer, Berkeley, California

Sandra Lim 
Associate Professor, Department of English, University of Massachusetts, Lowell

Sigrid Nunez, 2001 Fellow 
Writer in Residence, Boston University

Francine Prose, 2006 Resident (Chair) 
Distinguished Writer in Residence, Bard College

Brenda Shaughnessy 
Professor, Department of English, Rutgers University, Newark

Medieval Studies

2023 Jury

Jennifer Davis, 2012 Fellow 
Associate Professor, Department of History, Catholic University of America 

Andrew Hicks 
Associate Professor, Department of Music, and Director, Medieval Studies Program, Cornell University 

Lauren Mancia (Chair) 
Associate Professor of History, Brooklyn College, City University of New York 

Helmut Reimitz 
Professor, Department of History, and Director, Program in Medieval Studies, Princeton University 

Nina Rowe 
Professor, Department of Art History and Music, Fordham University

2022 Jury

Susan Boynton, 1999 Fellow 
Professor of Music (Historical Musicology), Department of Music, Columbia University

William Connell (Chair) 
Professor of History and La Motta Endowed Chair in Italian Studies, Department of History, Seton Hall University

Joshua O’Driscoll 
Assistant Curator of Medieval and Renaissance Manuscripts, Morgan Library and Museum

Joëlle Rollo-Koster 
Professor of Medieval History, Department of History, University of Rhode Island

Teofilo F. Ruiz, 2020 Resident 
Distinguished Research Professor (emeritus), Department of History, University of California, Los Angeles

2021 Jury

Hussein Fancy, 2017 Fellow 
Associate Professor, Department of History, University of Michigan

William Jordan, 2018 Resident (Chair) 
Dayton-Stockton Professor of History, Department of History, Princeton University

Areli Marina, 2001 Fellow 
Associate Professor, Kress Foundation Department of Art History, University of Kansas

Marina Rustow, 2007 Fellow 
Khedouri A. Zilkha Professor of Jewish Civilization in the Near East, Department of Near Eastern Studies, Princeton University

Nicholas Watson 
Henry B. and Anne M. Cabot Professor of English Literature, Department of English, Harvard University

Modern Italian Studies

2023 Jury

Denise Rae Costanzo, 2015 Fellow (Chair) 
Associate Professor of Architecture, College of Arts and Architecture, Pennsylvania State University 

Martha Feldman 
Ferdinand Schevill Distinguished Service Professor, Department of Music, University of Chicago 

Teresa Fiore 
Professor and Inserra Chair in Italian and Italian American Studies, College of Humanities and Social Sciences, Montclair State University 

Alex Grab 
Professor Emeritus of History, University of Maine, Orono 

Angelica Pesarini 
Assistant Professor, Department of Italian Studies and Center for Diaspora and Transnational Studies, University of Toronto

2022 Jury

Sean S. Anderson, 2005 Fellow 
Director, Undergraduate BArch Program and Associate Professor, Department of Architecture, Cornell University

Leslie Cozzi, 2018 Fellow 
Associate Curator of Prints, Drawings, and Photographs, Baltimore Museum of Art

Shelleen Greene 
Associate Professor of Cinema and Media Studies, Department of Film, Television, and Digital Media, University of California, Los Angeles

Silvana Patriarca (Chair) 
Professor of History, Department of History, Fordham University

Gaoheng Zhang 
Associate Professor, Department of French, Hispanic, and Italian Studies, University of British Columbia

2021 Jury

Anna Harwell Celenza (Chair) 
Thomas E. Caestecker Professor of Music, Department of Performing Arts, Georgetown University

Mark I. Choate 
Associate Professor, Department of History, Brigham Young University

Mark Chu 
Professor, Department of Italian, University College Cork

Vivien M. Greene, 2004 Fellow 
Senior Curator, 19th- and Early 20th-Century Art, Solomon R. Guggenheim Museum

Joseph Luzzi 
Professor of Comparative Literature and Faculty Member in Italian Studies, Bard College

Musical Composition

2023 Jury

Lisa Bielawa, 2010 Fellow (Chair) 
Composer, Producer, and Vocalist, New York 

Yotam Haber, 2008 Fellow 
2023–24 Fulbright Distinguished Senior Scholar, Jerusalem Academy of Music and Dance; Associate Professor of Music Composition, University of Missouri, Kansas City Conservatory 

Nico Muhly, 2018 Resident 
Composer, New York 

Asha Srinivasan 
Associate Professor of Music, Lawrence University 

Trevor Weston 
Professor and Chair, Department of Music, Drew University; Music Advancement Program and Pre-College Faculty, Juilliard School

2022 Jury

Chen Yi 
Lorena Searcy Cravens/Millsap/Missouri Distinguished Professor of Composition, Conservatory, University of Missouri, Kansas City

Vittorio Montalti, 2014 Italian Fellow 
Professor of Composition, Potenza Conservatory

Andrew Norman, 2007 Fellow (Chair) 
Professor of Composition, Juilliard School

Augusta Read Thomas 
University Professor of Composition, Department of Music, University of Chicago

Barbara White 
Professor, Department of Music, Princeton University

2021 Jury

Andy Akiho, 2015 Fellow 
Composer, New York and Portland, Oregon

Jonathan Berger, 2017 Fellow 
Denning Family Provostial Professor in Music, Department of Music, Stanford University

Suzanne Farrin, 2018 Fellow (Chair) 
Frayda B. Lindemann Professor of Music, Hunter College and the Graduate Center, City University of New York

Tania J. León, 1998 Resident 
Distinguished Professor Emerita, City University of New York; and Composer, Conductor, Founder, and Artistic Director, Composers Now

Lei Liang, 2012 Fellow 
Chancellor's Distinguished Professor of Music, Department of Music, University of California, San Diego

Renaissance & Early Modern Studies

2023 Jury

Douglas Biow 
Professor, Department of French and Italian, University of Texas at Austin 

Cammy Brothers, 1997 Fellow (Chair) 
Associate Professor, College of Arts, Media, and Design, Northeastern University 

Cécile Fromont, 2018 Fellow 
Professor, Department of the History of Art, Yale University 

Mark Jurdjevic 
Professor, History Department, Glendon College, York University 

Ellen Rosand, 2011 Resident 
George A. Saden Professor Emeritus of Music, Department of Music, Yale University

2022 Jury

Susanna Berger 
Associate Professor of Art History and Philosophy, University of Southern California

Estelle Lingo (Chair) 
Professor of Art History and Floyd and Delores Jones Endowed Chair in the Arts, School of Art, Art History, and Design, University of Washington, Seattle

Margaret Meserve, 2007 Fellow 
Glynn Family Honors Associate Professor, Department of History, University of Notre Dame

Jessie Ann Owens 
Distinguished Professor Emeritus, Music, University of California, Davis

Nicholas Terpstra, 2019 Affiliated Fellow 
Professor, Department of History, University of Toronto

2021 Jury

Renée Baernstein, 1991 Fellow 
Professor of History and Senior Associate Dean of the College of Arts and Science, Miami University

Virginia Cox 
Professor of Italian, Department of Italian Studies, New York University

Anthony M. Cummings, 2012 Resident 
Professor of Music and Coordinator of Italian Studies, Lafayette College

Anthony Grafton, 2004 Resident 
Henry Putnam Professor, Department of History, Princeton University

Lisa Pon (Chair) 
Professor, Dornsife Department of Art History, University of Southern California

Tsao Family Rome Prize

2023 Jury

Christopher Connery 
Professor, Literature and History of Consciousness, University of California, Santa Cruz 

Jinyu Liu (Chair) 
Professor, Department of Classical Studies, DePauw University 

Eugene Wang 
Abby Aldrich Rockefeller Professor of Asian Art, Department of the History of Art and Architecture, Harvard University; Founding Director, Harvard CAMLab

Visual Arts

2023 Jury

Shimon Attie, 2002 Fellow 
Artist, New York

Naomi Beckwith (Cochair) 
Deputy Director and Jennifer and David Stockman Chief Curator, Solomon R. Guggenheim Museum

Anna Betbeze, 2014 Fellow 
Associate Professor, Department of Art, University of California, Riverside

Karyn Olivier, 2019 Fellow 
Professor of Sculpture, Tyler School of Art and Architecture, Temple University

Deborah Willis, 2019 Resident 
University Professor and Chair, Department of Photography and Imaging, Tisch School of the Arts, New York University

Fred Wilson, 2020 Resident (Cochair) 
Artist, New York

2022 Jury

E. V. Day, 2017 Fellow 
Artist, New York

Kate Fowle (Chair) 
Director, MoMA PS1

Allen Frame, 2018 Fellow 
Artist and Adjunct Professor, Photography MFA, Pratt Institute

Rashid Johnson 
Artist, New York

Carrie Mae Weems, 2006 Fellow 
Artist and University Artist in Residence, Syracuse University

2021 Jury

Teresita Fernández, 1999 Affiliated Fellow, 2018 Resident 
Artist, Brooklyn

Ann Hamilton, 2017 Resident 
Artist and Distinguished University Professor, Ohio State University

Byron Kim 
Artist, Brooklyn

Glenn Ligon 
Artist, Brooklyn

Helen O’Leary, 2019 Fellow 
Artist and Professor of Art, School of Visual Arts, Pennsylvania State University

Walid Raad 
Artist and Professor, Cooper Union

Adam D. Weinberg, 2020 Resident (Chair) 
Alice Pratt Brown Director, Whitney Museum of American Art